Ежедневно, с 10:00 до 20:00

Умови угоди

Наближається час, коли застосовувати РРО та/або програмні РРО (далі – ПРРО) будуть зобов’язані майже всі підприємці, хто здійснює торгівлю. Продовжуючи наш цикл публікацій щодо РРО, розберемось у деталях: для кого та коли настане час «Ч», а хто з підприємців вже зараз повинен їх використовувати.

Хто з ФОП-єдинників вже зараз повинен обов’язково використовувати РРО?

До 01.01.2021 р. умовами застосування РРО для ФОП-єдинників 2–4 групи є:

перевищення річного розміру доходу в 1 млн. грн. (незалежно від обраного виду діяльності);

здійснення видів діяльності, для яких застосування РРО є обов’язковим.

Це визначено п. 296.10 ПКУ.

У разі перевищення річного розміру доходу в 1 млн. грн. застосування РРО розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб’єкта господарювання як платника єдиного податку.

З торгівлі підакцизними товарами єдинникам 1–3 групи дозволяється здійснювати лише роздрібний продаж:

паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів;

пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин.

Для цих видів діяльності застосування РРО є обов’язковим відповідно до норм Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР (далі – Закон № 265).

Використання РРО є обов’язковим також при торгівлі (незалежно від розміру доходу):

технічно складними побутовими товарами, що підлягають гарантійному ремонту;

лікарськими засобами та виробами медичного призначення.

Що стосується єдинників 1 групи, вони РРО не застосовують (незалежно від виду діяльності та обсягу доходу).

Облік товарних запасів

Нагадуємо, що змінюються норми щодо обов’язкового обліку товарних запасів при продажу товарів (послуг). Зараз такий облік зобов’язані вести єдинники – платники ПДВ (це 3, 4 група; див. Таблицю 1). З 01.08.2020 р. до них приєднаються єдинники, які реалізують:

технічно складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту (за Переліком);

лікарські засоби та вироби медпризначення;

ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння (далі – ювелірні та побутові вироби).

Зміни внесені до п. 12 ст. 3 Закону № 265 Законом України від 20.09.2019 р. № 128-IX.

 

Що це означає для суб’єкта господарювання? Він зобов’язаний буде надати контролюючим органам під час проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), які підтверджують облік та походження товарів, що на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об’єкті).

А у разі торгівлі необлікованими в установленому порядку товарами або документи на які не надані під час перевірки, ДПС може застосувати фінансову санкцію у розмірі подвійної вартості товарів, які не обліковані в установленому порядку, за цінами реалізації, але не менше 10 нмдг (170 грн.).

Зміни у застосуванні РРО для ФОПів: ключові дати

Дати та умови початку обов’язкового застосування РРО (ПРРО) фізособами-спрощенцями визначено Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг» від 20.09.2019 р. № 129-IX. Закон набирає чинності з 01.08.2020 р., крім окремих його норм.